Vlad Voicu
Incorect Politic
Februarie 21, 2025
Investitorii străini au transformat o fermă-model într-un cimitir de bizoni: subvenții, pile și cadavre în apele Clujului
Visul românului care vrea o țară ca afară: să ai o investiție străină, găzduită cu tam-tam de președintele de Consiliu Județean, cu promisiuni de sute de locuri de muncă și dezvoltare turistică.
Realitatea românească: animalele mor de foame pe capete, iar statul, în loc să verifice, varsă subvenții ca la balamuc.
Mergem în comuna Recea Cristur, județul Cluj, acolo unde în 2014 se tăia panglica la o fermă de bizoni, cerbi și bivoli. Investitorul? Un neamț, Hans Kilger, cu un partener austriac, Rudolf Karner. Oficialitățile? Prezentă cu fală. Președintele CJ de atunci, Horea Uioreanu, cel care avea să fie pupat de DNA câteva luni mai târziu, vorbea la inaugurare despre „30 de locuri de muncă” și „dezvoltare”. 12 ani mai târziu, la fermă mai muncesc 3 oameni, neplătiți de luni bune. În schimb, morți în zăpadă zac 214 bizoni, cerbi și bivoli morți de foame.
Cine sunt actorii acestui scenariu de film proști?
În primul rând, statul român în toată splendoarea lui. APIA Cluj, instituția care dă bani europeni și naționali, a vărsat către această fermă, în 2025, nu mai puțin de 10,5 milioane de lei (da, peste 2 milioane de euro) pentru 524 de animale. Subvenții. Cu toate că, în ultimii DOI ANI, ferma nu a mai efectuat niciun control veterinar obligatoriu. Nimic. Zero. Și banii au curs în continuare.
Mai mult, în ianuarie 2026, DSV Cluj a făcut un control. Au găsit 2 bizoni și 4 bivoli morți. Au dat o amendă de 14.000 de lei și au cerut, frumos, să fie hrănite animalele. O lună mai târziu, numărul cadavrelor era de peste 200. Bravo, domnilor inspectori, muncă de lăudat! „Erau îngropați în zăpadă”, se scuză ei acum.
Investitorul german, Hans Kilger, auditor de profesie, e un personaj pitoresc. În Austria, presa scrie că a fost condamnat în Germania pentru tentativă de sustragere de la plată a peste 300.000 de euro.
Dar la noi, în România profundă și cu acte, a fost primit cu brațele deschise. I s-a concesionat pământ, i s-au dat subvenții, și l-au lăsat în pace să facă ce vrea. Probabil, în mintea lor micuță de funcționari, „e investitor străin, știe el mai bine”.
Prefectul județului Cluj, Maria Forna, a declarat că ferma e un „lagăr al animalelor sălbatice”. După ce au murit cu sutele, după ce cadavrele au fost găsite și într-un afluent al râului Lonea, acum se agită.
Și uite așa, cu 10,5 milioane de lei subvenții pe 2025, cu controale făcute cu fundul, cu autorități care știau de situație (DSV Cluj recunoaște că știa), am ajuns să avem un cimitir de bizoni la standarde europene.
Animalele au murit pentru că nimeni nu și-a făcut treaba, pentru că banii publici s-au dus la niște escroci cu acte în regulă, iar statul român, în loc să îi dea afară și să îi bage în pușcărie, i-a lăsat să facă ce vor.
Și acum apare marea întrebare: cine plătește pentru asta?
Păi, probabil, nimeni. Escrocii o să invoce insolvența în Austria și o să dispară. Subvențiile s-au dus odată cu cadavrele animalelor pe apa râului Lonea. Funcționarii care au semnat actele o să dea din umeri. Iar animalele, peste 200 de suflete nevinovate, au murit de foame într-o țară în care laptele și mierea curg doar pentru pile și relații.
Ah, investitorii străini…ce ne-am face fără ei?
Incorect Politic O Publicație Dizidentă

