Prof. Octavian Dimarescu
Incorect Politic
Martie 12, 2026
Octavian Dimarescu: „Criza actuală reprezintă actul final al iluziei excepționalismului și începutul unei noi ere în politica globală”
Via GuardRomania:
Recentele ofensive militare desfășurate în Orientul Mijlociu reprezintă un punct de inflexiune istorică, marcând o transformare profundă a arhitecturii relațiilor internaționale contemporane.
Operațiunile militare denumite formal „Răgetul Leului” și „Furia Epică”, orchestrate de alianța americano-israeliană, au avut ca obiectiv central decapitarea eșalonului superior de conducere de la Teheran. Aceste acțiuni ofensive au dus la suprimarea fizică a Liderului Suprem, a membrilor familiei acestuia și a unor oficiali de rang înalt din structurile de apărare și informații militare. Printre victimele de la cel mai înalt nivel s-au numărat consilieri de securitate esențiali, comandanți ai forțelor de elită și miniștri ai apărării. Dincolo de obiectivele strategice, atacurile au generat victime colaterale tragice, incluzând peste o sută de elevi din cadrul unei instituții de învățământ primar, aspect care a adăugat o dimensiune umanitară devastatoare acestei crize.
Răspunsul Republicii Islamice a fost imediat, calculat și de o magnitudine copleșitoare, demonstrând o capacitate de proiecție a forței care a luat prin surprindere planificatorii occidentali. Teheranul a vizat sistematic baze militare, infrastructuri energetice vitale și centre de comandă din întreaga regiune. Teritoriile statelor partenere blocului occidental, incluzând Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudită, Iordania, Irak, Kuweit, Bahrain, Qatar, Oman și chiar instalațiile strategice din Cipru, au devenit țintele unui bombardament precis și implacabil. În paralel, rutele maritime esențiale, precum Strâmtoarea Ormuz, au fost restricționate sever. Tranzitul a fost permis exclusiv navelor aparținând statelor aliate sau partenere Teheranului, în timp ce navele cu legături occidentale sau israeliene au fost vizate direct. Această blocadă parțială a generat o stare de paralizie strategică în rândul aliaților Washingtonului, afectând grav aprovizionarea logistică și securitatea energetică globală.
Așteptările decidenților de la Washington și Tel Aviv preconizau o reacție iraniană întârziată, moderată și asimetrică, o viziune fundamentată pe o percepție profund deformată a realităților socio-economice și militare ale statului vizat. Planificatorii occidentali anticipau o revoltă internă a populației împotriva propriului guvern imediat după loviturile aeriene, sperând într-o prăbușire instituțională și o tranziție de putere favorabilă intereselor lor. Retorica oficială americană a reflectat această iluzie, declarând că obiectivul atacului a fost apărarea poporului american și eliberarea cetățenilor iranieni de sub o conducere autoritară. S-a promis chiar imunitate totală forțelor militare iraniene care ar fi acceptat să depună armele. Realitatea din teren a demonstrat exact opusul acestor proiecții fanteziste. Intervenția militară externă a generat o unificare masivă a celor aproximativ nouăzeci de milioane de cetățeni în jurul liderilor lor, stimulând un patriotism profund și o dorință acerbă de a proteja suveranitatea națională în fața a ceea ce a fost perceput drept o agresiune nejustificată.
Pentru a înțelege fundamentul acestei reziliențe, este esențială abandonarea prejudecăților stereotipice și analizarea datelor obiective. Republica Islamică reprezintă o națiune cu un nivel înalt de dezvoltare, deținând indicatori demografici, sociali și economici robuști, specifici statelor industrializate avansate. Speranța de viață se situează la șaptezeci și patru de ani. Țara ocupă poziția a paisprezecea la nivel global în ceea ce privește publicarea de ziare cotidiene, reflectând o populație extrem de alfabetizată și conectată la fluxurile de informații. Economia sa, clasată pe locul optsprezece în lume înainte de declanșarea ostilităților, beneficiază de un excedent bugetar constant și de statutul de națiune creditoare. Rezervele naționale de aur sunt printre cele mai mari de pe planetă, ocupând locul al șaptelea. Sistemul de sănătate publică este remarcabil de eficient, rata incidenței cancerului fiind printre cele mai scăzute din lume, iar rata sinuciderilor se află la baza clasamentelor globale. Mai mult, sistemul educațional și de cercetare produce rezultate remarcabile, țara clasându-se pe locul al treilea la nivel mondial în privința înscrierilor universitare și pe locul al șaptelea în producția de inovații științifice.
Această prosperitate internă este protejată de o infrastructură militară și tehnologică redutabilă. De-a lungul deceniilor, facilitățile critice și centrele de comandă au fost integrate adânc în relieful muntos extrem de dificil, transformând teritoriul național într-o fortăreață naturală inexpugnabilă. Doctrinele militare locale au fost calibrate precis pentru a contracara o invazie la scară largă, pregătind forțele armate pentru un război prelungit de uzură. Oficialii de la Teheran au respins categoric dezvoltarea armamentului nuclear din considerente morale și teologice, concentrându-și resursele pe rachete balistice de înaltă precizie, sisteme antiaeriene avansate și tehnologii asimetrice.
În contrast evident, capacitatea de proiecție a forței blocului occidental manifestă semne vizibile de declin structural. Doctrina militară americană și cea israeliană sunt axate exclusiv pe campanii militare de scurtă durată, atacuri de decapitare și invazii rapide menite să provoace o distrugere masivă a inamicului urmată de o retragere promptă. Această strategie s-a dovedit eficientă în trecut împotriva unor națiuni mici, lipsite de apărare aeriană, sau a unor state eșuate. Aplicarea aceluiași model asupra unei puteri regionale consolidate a condus la un impas strategic major. Statele Unite se confruntă pe plan intern cu provocări insurmontabile: o criză acută de recrutare militară, o scădere dramatică a moralului trupelor, o flotă navală ale cărei portavioane au devenit vulnerabile în fața roiurilor de drone inamice și o penurie severă de piese de schimb și piloți calificați. Baza industrială de apărare americană este suprasolicitată, fondurile masive alocate Pentagonului dispărând adesea în rețele birocratice ineficiente.
Israelul, o națiune cu o adâncime strategică redusă și resurse logistice limitate, a resimțit rapid presiunea acestui conflict extins. Războaiele anterioare de scurtă durată au epuizat stocurile de muniție, iar sistemele de apărare antiaeriană au fost suprasaturate și depășite de volumul atacurilor balistice. Incapacitatea de a neutraliza miliții non-statale în conflictele precedente anticipa deja dificultățile majore în confruntarea cu o armată statală de prim rang.
Izolarea diplomatică și strategică a Washingtonului a devenit evidentă în momentul în care tentativele de a negocia o încetare a focului, intermediate de guvernul italian, au fost respinse categoric de autoritățile iraniene. Teheranul a refuzat orice formă de dezescaladare, vizând o epuizare totală a resurselor adversarilor săi. Aliații tradiționali ai Statelor Unite au demonstrat, de asemenea, o paralizie decizională profundă. Conducerea executivă de la Londra, deși dispunea de informații anticipate cu șaptesprezece zile înaintea izbucnirii crizei, a manifestat o ezitare fatală. Căutând justificări legaliste într-un mediu dominat exclusiv de forța brută, Marea Britanie a eșuat în a-și proteja proactiv bazele din Cipru, fiind surprinsă de severitatea represaliilor.
Peisajul alianțelor globale s-a reconfigurat dramatic. Națiuni influente din blocul BRICS, în special Rusia și China, au respins orice formă de condamnare a reacției iraniene. Mai mult, ele oferă un sprijin material, tehnic și informațional vital, consolidând masiv rezistența Teheranului. Această coeziune anulează eficiența sancțiunilor economice occidentale și expune irelevanța instituțiilor internaționale clasice. Organizația Națiunilor Unite a fost redusă la un simplu spectator, rezoluțiile Consiliului de Securitate fiind ignorate, iar dreptul internațional invocat doar în mod retoric de statele care caută un scut în fața represaliilor. Chiar și națiuni din sfera de influență occidentală manifestă o distanțare vizibilă; autoritățile din Australia au exprimat un dispreț deschis față de tacticile utilizate de Washington, în timp ce state europene precum Spania se confruntă cu presiuni publice intense pentru închiderea bazelor militare străine. Turcia a adoptat o retorică agresivă, amenințând deschis cu părăsirea structurilor de securitate nord-atlantice.
Planurile de fațadă menite să legitimeze agresiunea au ieșit rapid la iveală. Această campanie militară a fost comparată frecvent cu tiparul utilizat în invazia Irakului din anul 2003, bazată pe pretexte legate de arme de distrugere în masă și promisiuni iluzorii de democratizare. Un element definitoriu al acestei arhitecturi diplomatice de acoperire l-a constituit inițierea unui „Consiliu al Păcii”, un organism stabilit în marja Forumului Economic Mondial cu puțin timp înaintea declanșării ostilităților. Accesul statelor în acest consiliu a fost condiționat de plata unei taxe exorbitante de un miliard de dolari, acceptată de douăzeci și cinci din țările invitate, în special monarhii din Golf. Aceste state arabe sunt caracterizate de o fragilitate demografică extremă, populațiile lor fiind alcătuite în proporție covârșitoare din muncitori imigranți lipsiți de drepturi civile, cetățenii propriu-ziși reprezentând o minoritate infimă. Această structură demografică face imposibilă susținerea unui efort de război real pe cont propriu, forțând aceste națiuni să se bazeze exclusiv pe protecția externă americană. Aprobarea acțiunilor beligerante de către aceste guverne s-a realizat sub umbrela unei rezoluții a Națiunilor Unite adoptate la finele anului precedent, un detaliu care subliniază complicitatea lor în planificarea regională.
Consecințele politice pe plan intern în Statele Unite sunt catastrofale pentru administrația aflată la putere. Liderul de la Casa Albă fusese ales tocmai pe baza unei platforme populiste care promitea stoparea războaielor externe costisitoare și concentrarea exclusivă pe redresarea economiei naționale. Declanșarea unui conflict de o asemenea magnitudine este percepută de electoratul de bază drept o trădare absolută, o supunere a interesului național în fața agendei donatorilor corporatiști și a grupurilor de lobby neoconservatoare. Perspectiva epuizării trupelor a readus în discuția publică posibilitatea reintroducerii stagiului militar obligatoriu, o măsură care a generat planificarea unor proteste masive în capitala americană. Aprobarea populară a executivului a intrat într-un declin abrupt, sondajele indicând o respingere masivă a deciziilor luate de comandantul suprem.
Dimensiunea economică a conflictului este la fel de profundă. Exploatarea crizei de către complexul corporativ a dus la majorări artificiale ale prețurilor la carburanți la nivel global. Deși Statele Unite nu depind direct de importurile de petrol din zona de conflict, piețele financiare și companiile energetice au speculat contextul de insecuritate pentru a-și maximiza profiturile. Această realitate confirmă analizele realizate la cel mai înalt nivel la Moscova, unde s-a afirmat că sistemul politic american funcționează ca un aparat imperial permanent, condus de o oligarhie corporativă reprezentată de indivizi anonimi în costume închise, o structură care prosperă pe baza datoriei publice, a contractelor masive de armament și a exploatării resurselor globale, indiferent de identitatea oficialului care ocupă funcția prezidențială. Această hegemonie corporatistă dictează politica externă, ignorând complet interesele și bunăstarea propriilor cetățeni.
Escaladarea din Orientul Mijlociu reprezintă, în esență, un eșec colosal al viziunii strategice occidentale. Abordarea bazată pe desconsiderarea capacităților inamicului, pe supraevaluarea propriilor forțe și pe o aroganță instituțională cronică a condus la o situație de criză fără precedent. Respingerea de către adversari a oricăror oferte de negocieri indică faptul că ne aflăm în fața unei schimbări ireversibile de paradigmă. Războiul de uzură favorizează națiunile suverane capabile să mobilizeze întregul sprijin popular și care dispun de o economie industrială diversificată, susținută de aliați geostrategici independenți. Statele Unite sunt constrânse să recunoască limitele puterii lor imperiale, confruntându-se cu riscul unei retrageri forțate și umilitoare din baze militare pe care le-au considerat multă vreme inatacabile.
Revoluția ordinii mondiale se desfășoară sub privirile noastre. Trecerea de la un sistem unipolar, dictat de interesele economice și militare ale unei singure superputeri și ale aliaților săi apropiați, către o arhitectură multipolară este acum o certitudine accelerată de acest conflict. Populațiile statelor asediate au demonstrat un nivel ridicat de conștiință politică, refuzând să se supună narațiunilor mediatice externe și identificând clar sursa agresiunii. Această maturitate colectivă anulează orice șansă de succes pentru revoluțiile colorate sau operațiunile de schimbare a regimurilor orchestrate din exterior. Viitorul relațiilor internaționale va aparține statelor capabile să își apere suveranitatea, să mențină coeziunea internă și să formeze alianțe bazate pe respect reciproc și interese economice tangibile, eliminând treptat dominația impusă prin forță militară și presiune financiară. Criza actuală reprezintă actul final al iluziei excepționalismului și începutul unei noi ere în politica globală.
Incorect Politic O Publicație Dizidentă

Conform normelor stsbilite de uonu, nmrnk si statul $$nst iudeu sunt agresori…dar ce mai conteaza astazi sau oricanf dteptul international?!Ce mai sunt Constitutiile stateor,.cum ar fi si cea nmrnkn sau romaneasca, altceva decat niste hartii igenice in mana banditilor planetari ?!
Armata iraniană se află pe pilot automat și nimeni nu o poate opri
analiză de Shanaka Anslem Perera
Armata iraniană se află pe pilot automat, și nimeni din Teheran nu poate umbla la butoane.
În 2003, generalul-maior Mohammad Ali Jafari a văzut cum armata SUA a decapitat structura centralizată de comandă a lui Saddam Hussein în trei săptămâni. Următorii patru ani i-a petrecut la Centrul de Studii Strategice al Corpului Gardienilor Revoluției din Iran (IRCG), unde a proiectat o arhitectură militară care să nu poată fi decapitată niciodată.
În anul 2007 a fost numit comandant al IRCG și imediat a restructurat întreaga armată iraniană în 31 de zone de comandă autonome – câte una pentru fiecare provincie, și care au fost proiectate să funcționeze independent: fiecare cu un cartier general, sedii de comandă și control, arsenale de rachete și drone, flotile de atac rapid, miliții integrate Basij, având autorizare de lansare delegată în prealabil, depozite de muniție, și ordine sigilate pentru diverse situații. Arhitectura a fost construită pentru o singură situație: moartea liderului suprem.
Această situație a apărut pe 28 februarie 2026. Protocolul a fost activat într-o chestiune de ore, și funcționează de atunci încoace.
Întrebarea pe care nu și-a pus-o nimeni este dacă există cineva în interiorul Republicii Islamice a Iranului care ar putea dezactiva protocolul. Iar răspunsul este nu, și se bazează pe constituția țării.
Articolul 110 din Constituția Iranului, adoptată în 1979, investește liderul suprem cu autoritate exclusivă asupra tuturor forțelor armate ale țării. El singur este comandant suprem. El singur numește și destituie comandanți. Nici o altă instituție din Iran – nici președintele, nici parlamentul, nici Consiliul Gardienilor, nici structurile judiciare – nimeni în Iran nu are puterea constituțională să dea ordine militare sau să anuleze directivele emise de liderul suprem.
Ali Khamenei a emis ordine prin care a delegat atribuții în avans, în eventualitatea morții lui. Ali Khamenei este mort. Mojtaba Khamenei a fost ales succesor pe 8 martie. El nu a vorbit. Nu a apărut. Nu emis nici un ordin care să poată fi verificat. A fost rănit într-un atac aerian și nu s-a adresat niciodată națiunii iraniene. Singura autoritate constituțională care ar putea anula cele 31 de comenzi autonome este în mâna unui om care ar putea să nu fie capabil să exercite autoritatea.
Ghalibaf (președintele parlamentului) poate numai să respingă încetarea focului, dar nu poate ordona IRCG să se oprească. Pezeshkian (președintele) poate emite declarații, dar nu poate opri un comandant local din Bushehr care lansează rachete anti-navă înspre un petrolier. Consiliul Gardienilor poate examina legislație, dar nu poate revoca directivele emise de un comandant suprem decedat, ale cărui ordine rămân legal obligatorii până când un alt lider suprem nu le anulează. Până acum acest lucru nu a fost făcut.
Acești 31 de comandanți nu sunt nesupuși. Ei se supun directivelor. Ultimele ordine au zis: luptați independent, cu orice aveți, oricât este nevoie, fără să așteptați instrucțiuni care s-ar putea să nu mai vină niciodată. Acele ordine au fost proiectate să supraviețuiască după moartea omului care le-a emis. Acesta era întregul scop al proiectului de 20 de ani al lui Jafari.
Asiguratorii nu-și pot face treaba, deoarece nici un actor nu poate garanta încetarea ostilităților pentru cele 31 de comenzi independente. Diplomații nu pot face nici un acord, deoarece nici un semnatar iranian nu poate emite comenzi asupra structurilor independente. Planificatorii militari nu pot găsi un centru singular de comandă a cărui distrugere să după la învingerea Iran-ului. Statele din Golf s-au confruntat cu hărțuire localizată efectuată de provinciile iraniene adiacente (prin bărci de atac rapid, drone, rachete) fără o coordonare centrală pe care să o contracareze sau cu care să negocieze. Pentru piețe, șapte cluburi de protecție și despăgubire (care furnizează asigurări de război vaselor comerciale) au calculat că probabilitatea ca cele 31 de comenzi să onoreze simultan o înțelegere este aproape zero. Această estimare nu s-a schimbat, deoarece mecanismul constituțional care ar putea forța supunerea nu există la nivel funcțional.
Această doctrină nu a fost proiectată pentru ca Iranul să câștige. A fost proiectată pentru a fi imposibil ca Iranul să piardă. Jafari a studiat modul cum armatele centralizate pot fi înfrânte. El a construit una care nu poate fi înfrântă.
Mașinăria merge mai departe fără pilot. Pilotul e mort. Iar constituția spune că numai pilotul o putea opri.
Khamenei si Ahmadinejad morti din prima, sa fim seriosi?!
E o altă za din vechiul lanţ al omenirii. Acum s-a văzut şi jocul dublu şi laşitatea statelor din componenţa BRICS. India e anti China, iar acum, după acordurile din februarei 2026, e cu partenera SUA. Rusia ar vrea parteneriat cu SUA şi încă mai speră la ce au vorbit Putin şi Trump în Alaska că vor face, iar Emiratele Arabe şi Arabia Saudită, deşi aparent partenere cu Iranul în BRICS, sunt bombardate de iranieni căci servesc strategic SUA împotriva lor. China, ca de obicei, stă pe marginea râului evenimentelor, aşteptând să vadă cum se duc la cadavrele duşmanilor ei, plutind, căci a învăţat să facă asta de la anticii ei precum Confucius sau alţi gonflaţi încuiaţi.
Rusia a recunoscut din 17 februarie 2026 ca exista „o propunere economică SUA-Rusia“, ceea ce a numit „pachetul Dmitriev”, de aproximativ 12 trilioane de dolari, afacere legată de negocierile privind sfârşitul războiului Rusiei cu Ucraina.
Cadrul, legat mai ales de emisarul economic special al Kremlinului, Kirill Dmitriev, care a fost inaitne consilierul mafiei evreiesti ucrainene, prevede asocieri în companii mixte în aviație, energie, minerit și combustibili fosili, precum și restaurarea așezărilor bazate pe dolari pentru Rusia.
https://gvwire.com/2026/02/17/russia-confirms-12-trillion-economic-proposal-linked-to-ukraine-deal/
Trump însă poate să joace şi la cacealma cu Putin, lăsându-l să spere până când rearanjează jocurile planetare, prin Venezuela, prin Iran…..
https://www.presstv.ir/Detail/2026/03/12/765302/Araghchi–UNESCO-silence-on-Israel%E2%80%99s-bombing-of-Iran%E2%80%99s-landmarks-%E2%80%98unacceptable%E2%80%99
https://thecradle.co/articles/israel-commits-massacre-against-displaced-civilians-on-beirut-beachfront
https://axisoflogic.com/artman/publish/Article_77331.shtml
https://sonar21.com/us-intelligence-community-is-covering-its-ass-what-is-really-going-on-with-the-us-war-on-iran/
Cine sunt EI ?
https://costelo.substack.com/p/cine-sunt-ei
Foarte interesant. Incearca, totusi, hipnoza regresiva, iti poate fi de mare ajutor.
Si acest site:
https://phantomsandmonsters.com/
Incearca si acest site, sint, de asemenea, mentionate, cazuri din Romania:
https://phantomsandmonsters.com/
https://x.com/DoubleDownNews/status/2032147800809480477?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E2032147800809480477%7Ctwgr%5Ed8364dc16c11c3b221a2e5b60db35850814f7f3a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdavidicke.com%2F2026%2F03%2F13%2Fit-was-always-going-to-happen-2%2F
https://x.com/DoubleDownNews/status/2032147800809480477?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E2032147800809480477%7Ctwgr%5Ed8364dc16c11c3b221a2e5b60db35850814f7f3a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdavidicke.com%2F2026%2F03%2F13%2Fit-was-always-going-to-happen-2%2F
https://imemc.org/article/israel-uses-iran-war-as-pretext-to-torture-thousands-of-prisoners/
https://thecradle.co/articles/exclusive-ukrainian-embassy-in-beirut-sheltering-top-mossad-agent
Poporul, cauza propriei drame existențiale. https://fb.watch/FQZCRC45sU/
Active Jews maninca din nou rahat…pina se va ineca si va da coltu’:
https://www.activenews.ro/opinii/SA-NU-UITAM-Suveranismul-si-sosocarele-anti-Calin-Georgescu-203510
https://x.com/wallyrashid/status/2029749839144124421?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E2029749839144124421%7Ctwgr%5Ece4460933a2b8aa5341acc2dcfcfe91213cf4984%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.renegadetribune.com%2Fisraels-security-minister-in-a-crowd-cheering-about-flooding-europe-with-arabs%2F
Angela Merkel: scopul importării migranților a fost acela de a vota împotriva populației indigene. Cum pot fi și imigranții aduși în România, folosiți ca masă electorală!
https://romaniafarajustitie.wordpress.com/2026/03/15/angela-merkel-scopul-importarii-migrantilor-a-fost-acela-de-a-vota-impotriva-populatiei-indigene/
Angela Merkel îndeamnă imigranții, sa voteze împotriva AfD
https://ortodoxinfo.ro/2026/03/14/cum-pot-fi-si-imigrantii-adusi-in-romania-folositi-ca-masa-electorala-angela-merkel-indeamna-imigrantii-sa-voteze-impotriva-afd/
Ingaduiti-va 3 minute de relaxare, ascultind slagarul de la acest link :
https://www.youtube.com/watch?v=3Oej0MMFdFI
Tara arde si guru planteaza copaci! Impostorul CG nu are nici o legatura cu asta, initiativa ii apartine ROMSILVA si a fost anuntata inca de acum o luna, pe linga ca habar n-are sa planteze un copac, dar ce conteaza, telefoanele sint in aer, se face spectacol, guru continua sa se hraneasca din energia noastra si noi, bineinteles, raminem ca prostii.
Adulatorul lui lui Trump si al lui Netanyahu, Călin Georgescu la Realitatea Plus: Războiul din Iran nu este geopolitic, ci teopolitic. E o luptă între Arhanghelul Mihail și Satana
[ idee care a fost deja vânturată de Trump si de Netanyahu… v. mai jos]
https://www.activenews.ro/stiri/Calin-Georgescu-la-Realitatea-Plus-Razboiul-din-Iran-nu-este-geopolitic-ci-teopolitic.-E-o-lupta-intre-Arhanghelul-Mihail-si-Satana-203658
Guvernul SUA adoptă limbajul Armageddon al (sectei talmudice) Chabad.
https://henrymakow.com/2026/03/march-5—us-gov-adopts-chabad.html
Când ambasadorul Israelului la ONU (intre 1984-1988) Bibi Netanyahu l-a întâlnit pe nașul Chabad, Menahem Schneerson (1902-1994), satanistul i-a cerut omului său de încredere să „facă ceva” pentru a grăbi întoarcerea Mesiei. În învățăturile Chabad, acest lucru va avea loc după o apocalipsă nucleară. „Facem…”, a răspuns Bibi. Odată cu victoria de astăzi, Netanyahu va putea să-și îndeplinească promisiunea de a declanșa un război nuclear. Mesia evreiesc este Anticristul (Satana). Administrația Epstein prezintă întoarcerea lui Satana ca fiind întoarcerea lui Iisus. „Președintele Trump a fost uns de Iisus, pentru a aprinde focul de semnal în Iran, pentru a provoca Armaghedonul și a marca întoarcerea Sa, pe Pământ”. „Evenimente recente importante: În ultimele 48 de ore (de la încărcare), au apărut peste 200 de plângeri din partea personalului militar american din peste 30 de instalații (toate ramurile) cu privire la comandanții care folosesc retorica creștină extremistă în briefingurile de luptă. Ei citează Apocalipsa, zâmbesc în timp ce vorbesc și prezintă războiul cu Iranul ca fiind împlinirea profeției. Comandanții militari americani spun trupelor că acest război este ordonat de Dumnezeu, susținând că președintele Trump a fost „uns de Iisus Hristos” pentru a declanșa Armaghedonul și a semnala întoarcerea lui Hristos”. Yuval Harari, homosexual israelian și purtător de cuvânt al WEF, avertizează că s-ar putea să fim la 24 de ore distanță de Armaghedonul nuclear. Ca de obicei, israelienii inventează un pericol și, temându-se de distrugerea totală, ar putea lansa o bombă nucleară asupra Iranului. Dacă Israelul va fi lovit cu o bombă nucleară ca răspuns, SUA ar putea reacționa în consecință și apocalipsa lui Rebbe Schneerson va fi asupra noastră. Comandanții lui Donald Trump au fost acuzați că le-au spus trupelor că războiul cu Iranul face parte din planul lui Dumnezeu pentru Armaghedon. [..]