Sterie Ciumetti
Incorect Politic
Iunie 26, 2026
Avocatul pro-bono al naționaliștilor prigoniți pentru opiniile lor, Mihai Rapcea, a fost săltat de mascați ieri la șase dimineața. I s-a confiscat informatica și a fost arestat preventiv 24 de ore, în ciuda problemelor de sănătate. Unii spun că rapiditatea operațiunii ar avea legatura cu vizita președintelui Israelului, Isac Herzog, așteptat în România pe 28-29 iunie.
Jandarmii au vizat cărți despre Mihai Eminescu, Octavian Goga sau despre Sfinții Închisorilor, pomenindu-se numele Sfântului Arsenie Boca și confiscându-se o icoană cu Sfântul Ilie Lăcătușu.
Dreptul la conștiință nu mai există, nu mai este garantat de hârtia igienică numită Constituție, complet inutilă în protejarea intereselor românești.
Trăim într-o anarho-tiranie sau poate oligarho-tiranie sau alogeno-tiranie prin care patriotismul este scos în afara legii, adevărul este pedepsit cu închisoarea și formatorii de opinie care promovează naționalismul sunt rând pe rând ridicați și reduși la tăcere pe fundalul indiferenței populației.
Oameni buni, câtă vreme veți mai privi acest spectacol? Câtă vreme veți asista pasivi la niște abuzuri care într-un final vă vor viza și pe voi?
În spațiul public au fost câteva reacții cu privire la această știre.
Bogdan Vasile: CEI CU CARE GEORGESCU CERE RECONCILIERE L-AU ARESTAT PE AVOCATUL MIHAI RAPCEA.
Mihai a fost arestat astăzi 24 de ore după interogatorii și percheziții acasă, la birou și la adresa unde locuiește mama lui în vârstă de 80 de ani.
Vina lui?
Prea mult românism asumat.
Prea mulți români treziți de el.
Prea mult curaj în lupta împotriva colonizatorilor
Baza legală?
Legile date de PSD (Adrian Năstase 2002), PNL (Crin Antonescu 2015) și Silviu Vexler (2024-2025) și votate cu largi majorități de parlamentari de toate culorile politice.
Timp de peste 25 de ani Mihai a ajutat zeci de mii de români să trăiască o viață mai bună.
Vreau să văd câți dintre ei vor sări astăzi în ajutorul lui.
Cu o vorbă bună.
Cu o repostare.
Cu un protest împotriva acestui nou abuz neobolșevic.
Vreau să văd că iau foc rețelele astea de socializare de rahat unde toată lumea se înjură cu toată lumea și atât.
Mihai s-a purtat nedrept cu mine dar este un naționalist român autentic și pentru asta sunt alături de el.
Fii tare, Mihai!
Fii drept și nu te teme!
BVCe-ai făcut, Bobiță? Te-ai luat de Rapcea pentru un os în plus?Mă simt vinovat pentru ce i-au făcut lui Rapcea. Noi doi și alți câțiva nebuni am format o organizație, Eminescu Trăiește Prin Noi, unde spunem una-alta pe pagina asta de facebook. Prin luna martie, un Gigel, comisar la Serviciul de Investigații Criminale, a urmărit live-urile lui Rapcea și a descoperit că critica guvernul și parlamentul, adică e un criminal ce trebuie investigat, și a considerat că acesta era un motiv să mi se percheziționeze mie locuința deoarece eu sunt adminul paginii… o procuroare imberbă a cerut asta și un judecător care se imaginează Batman a aprobat.Așadar, m-am trezit cu mascații în dormitor la 6 dimineața, care mi-au răvășit casa ca să descopere corpul delict care dovedește că sunt antisemit, anume o foaie de hârtie pe care scrisesem cândva ”Nu trageți, Dom` Semaca/ Sunt eu, Lăscărică!”. Dacă nu credeți sau vă vine să râdeți, vă rog să nu citiți mai departe, pentru că aceasta este realitatea și este de fapt de plâns.Evident, avocatul Rapcea m-a ajutat să îi strâng de oo în stil juridic și azi, 26 iunie, după 3 luni de la percheziție, încă nu au resuscitat scroafa care le-a intrat în rigor mortis în coteț.Însă, de câte ori ne vedeam, îmi tot spunea că simte că vor să se ia și de el cu percheziții și rahaturi, să îl atace ca să-și piardă clienții, adică banii.Fii atent, îi ziceam, sfatul meu e din timpul comunismului: atunci îți luau, primul lucru, agenda cu numerele de telefon, acum e la fel, numai că agenda e în mobil – Salvează tot! Apoi îți luau toate hârtiile scrise din casă, acum e la fel, numai că tot ce scrii e în pc – Salvează tot, pentru că scopul lor este să te omoare social, să te lase fără memorie și fără trecut.La final, îți luau ceva și din jucăriile copilului, ceva ce nu aveau ei acasă și le făcea cu ochiul. Lui Grigore Opriță de la Brașov, ăla acuzat de propagandă naționalist-șovină, pentru că nu avea jucării prin casă, polițiștii i-au luat placa de sunet din calculator. Așadar, așteaptă-te la pagube colaterale.Dar stai liniștit, nu se vor lua de tine pentru că ne ascultă tot ce vorbim și știu că ești pregătit, adică vor găsi ciu-ciu.Rapcea îmi zicea: Tu nu înțelegi că ăștia nu vor să-mi facă percheziție ca să descopere ceva, ci ca să mă tortureze psihic pentru ceea ce reprezint eu, ca să mă facă să renunț. Singura lor problemă e că le trebuie un pretext să o facă, ceva emotional..Spuneam că mă simt vinovat pentru că slugile lui Wexler l-au atacat pe camaradul Rapcea: citiți, vă rog, ultima postare de pe pagina Eminescu Trăiește Prin Noi. Este despre faptul că noi nu mai știm cine dintre noi este etnic român și cine nu este. Adică am deschis subiectul diamant, despre care nimeni nu a mai vorbit de la Eminescu încoace: dispariția neamului românesc prin pierderea identității de neam a fiecăruia dintre noi.Vă rog să nu spuneți că nu este așa decât dacă ați făcut o listă cu membrii familiei dvs extinse, cu prietenii, cu vecinii și cu colegii dvs, în care ați marcat cu bile albe și bile negre etnia fiecăruia. Nu ați făcut-o, așa-i? De ce, vă e teamă sau vă e rușine? Wake up, române!.În concluzie, Asociația ”Eminescu Trăiește Prin Noi” mulțumește justiției democratice pentru că, prin agresarea lui Rapcea, ne-a confirmat că suntem continuatori adevărați ai lui Eminescu și că cel mai eminescian obiectiv al asociației este ”Declararea națiunii române ca ”Națiune dezavantajată” în statul român și luarea măsurilor de ”acțiune pozitivă” pentru remedierea situației, atunci când simpatizanții asociației vor ajunge să guverneze România..NOTĂ: Sintagma ”acțiune pozitivă” este folosită de guvern pentru a justifica discriminările ”pozitive” care se fac pentru rrromi: locuri preferențiale în școli, bani grămadă pentru creșterea copiilor, distracții gratis, angajări preferențiale la bugetari, locuințe moca..În încheiere, un cântec vesel să cântăm, ceva Queen, să-i placă lui Wexler:Boddy you-are a young man, hard man,Shouting in the street, gonna take on the world some dayYou got blood on your face, you big disgrace,Waving your banner all over the place,We will, we will… Free Rap-chea, bam-bam-bam!We will, we will… Free Rap-chea, bam-bam-bam!
Free Rap-chea!
olițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Capitalei au efectuat joi trei percheziții domiciliare în București, inclusiv la adresa unui cunoscut avocat, într-un dosar privind „distribuirea de mesaje cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob”, a transmis oficiosul „Adevărul”.
Este vorba de avocatul Mihai Rapcea, susținător al lui Călin Georgescu, acum hăituit de o justiție instrumentalizată politic cu concursul unor servicii secrete, la fel cum au fost tratați și alți susținători ai liderului suveranist, ca Cezar Avrămuță – Stegarul Dac sau Bogdan Peșchir, ca să dăm doar două exemple.
Conform soției sale, avocat Sabina Hîncean Rapcea, circa 20 de mascați au intrat la ora 6 dimineața peste ei solicitând cărți de Mihai Eminescu, Octavian Goga sau despre Sfinții Închisorilor, pomenindu-se numele Sfântului Arsenie Boca și confiscându-se o icoană cu Sfântul Ilie Lăcătușu. „Oameni buni, nu mai ai voie să ai o icoană în casă?”, a întrebat avocata Sabina Hîncean în această seară la jurnalista Gabriela Calițescu în emisiune, care și-a declarat solidaritatea cu Mihai Rapcea. „Sunt alături de Mihai Rapcea! Și eu citesc Mihai Eminescu, și eu recit din Octavian Goga! – scrieți cu toții pe net. Se repetă ce a pățit Călin Georgescu. Ne veți lua pe toți din casă? Pentru Libertate s-a murit! Dacă mai vreți Libertate, treziți-vă, că nu se mai poate!”, a afirmat, ultragiată, jurnalista Nașul TV pe post.
„Pentru mine democrația în România a murit în această dimineață”, a declarat avocata la Nașul TV – VIDEO în bază. La ora transmisiei emisiunii în direct, orele 21.00, soția avocatului nu știa absolut nimic despre soțul ei, bolnav de mai multe afecțiuni cronice sau subite, între care o recentă semi-paralizie facială.
Potrivit sursei oficiale citate, ancheta vizează infracțiuni prevăzute de legislația privind „interzicerea organizațiilor și simbolurilor fasciste, precum și distribuirea de materiale cu caracter extremist”. Poliția Capitalei precizează că există ”indicii” că un bărbat de 51 de ani „ar fi” publicat pe rețelele sociale mesaje „cu tematică fascistă, legionară și rasistă, folosind un cont administrat personal”.
Potrivit unor surse judiciare, adresele perchezițiilor au fost biroul și domiciliul avocatului Mihai Rapcea precum și casa mamei sale, pensionară, în vârstă de circa 80 de ani.
„La data de 25 iunie 2026, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a municipiului București – Serviciul de Investigații Criminale, sub directa coordonare a Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară, în municipiul București, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distribuirea sau punerea la dispoziția publicului de materiale fasciste, legionare și rasiste și interzicerea organizațiilor, simbolurilor și faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofobe și a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid, contra umanității și de război. Din datele și probele administrate în cauză, a rezultat presupunerea rezonabilă că un bărbat, în vârstă de 51 de ani, ar fi distribuit pe rețelele sociale, de pe contul pe care îl administra, mesaje, având caracter fascist, legionar și rasist”, a mai transmis Politia Capitalei, citată de Adevărul.
Potrivit anchetatorilor, în urma perchezițiilor au fost ridicate mai multe bunuri considerate relevante pentru dosar, inclusiv telefonul și calculatoarele avocatului, membru al Baroului București. Soția sa afirmă că a fost confiscat lap-top-ul avocatului precum și tableta copilului.
Mihai Rapcea este avocat în Baroul București din anul 2001, activând în special în domeniul dreptului penal, civil și administrativ. În ultimii ani, Mihai Rapcea s-a numărat printre susținătorii publici ai lui Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale și una dintre figurile centrale ale curentului suveranist din România.
Mihai Rapcea a distribuit în mediul online mesaje favorabile lui Călin Georgescu și a participat la evenimente și manifestații organizate de susținătorii acestuia, potrivit postărilor și aparițiilor publice din ultimii ani, transmite Oficiul de Știri.
Mihai Rapcea a reprezentat în instanță și a acordat asistență juridică unor activiști și protestatari cunoscuți din zona naționalistă, inclusiv lui Cezar Avrămuță, supranumit „Stegarul Dac”. De asemenea, a participat în ultimii ani la manifestații și acțiuni publice organizate de grupări și activiști din zona suveranistă, mai scrie sursa citată.
Este important de menționat că punerea în mișcare a cercetărilor și efectuarea perchezițiilor reprezintă etape ale procedurii penale și nu echivalează cu stabilirea vinovăției unei persoane. La această oră, Mihai Rapcea este reținut și interogat la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, instituția care va continua cercetările împreună cu Serviciul de Investigații Criminale, mai transmit surse judiciare.
Avocatul Mihai Rapcea prevăzuse operațiunea, după cum a publicat avocata Ingrid Mocanu în urmă cu mai multe zile acuzând Sistemul de Poliție Politică.
Soția sa, Sabina Hîncean Rapcea, a fost intervievată în direct la Nașul TV la emisiunea Să Vorbim despre Tine realizată de Gabriela Calițescu – VIDEO de la 1.13 h:
NAȘUL TV:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=2562925974141333
Copilul său, ca norocul, nu se afla în casă la momentul descinderii.
VORBIȚI AZI CA SĂ NU MURIȚI MÂINE
Indiferent ce păreri personale aveți despre Mihai Rapcea, faptul că este vizat pentru cărți și opinii exprimate pe Internet ar trebui să vă determine să vă solidarizați cu el. Nu din dragoste sau din apreciere pentru Rapcea ca individ, ci din instinct de conservare, de supraveițuire, pentru că dacă ieri l-au săltat pe Rapcea, astăzi vor veni după tine, iar mâine nu va mai fi cine să vorbească.
Nu vă temeți, nu vă autocenzurați.
Scopul lor cu legile cenzurii este să vă determine să tăceți. Scopul lor cu descinderile astea este să vă determine să renunțați la implicare.
Oricât de paradoxal ar părea, mulțumiți lui Dumnezeu pentru prigoana care s-a abătut asupra României, căci ea reprezintă mijlocul prin care ne este încercată credința, greutățile prin care vom ajunge mai puternici. Acționați acum, informați-vă semenii și mobilizați pe cât mai mulți să protesteze prin orice mijloace împotriva acestei tiranii din România.
Cei ce poartă jugul și-a trăi mai vor, merită să-l poate, spre rușinea lor.
Petre Țuțea: “Nu credeam că există ceva mai monstruos decât comunismul, până am văzut ce monștri naște democrația.”
Radu Gyr: “Nu dor nici luptele pierdute, nici rănile din piept nu dor, cum dor acele brațe slute care să lupte nu mai vor.”
George Coșbuc:
“Să nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Să vrem noi sânge, nu pământ!
Când nu vom mai putea răbda,
Când foamea ne va răscula,
Hristoși să fiți, nu veți scăpa
Nici în mormânt!”
Incorect Politic O Publicație Dizidentă



Ne vom întoarce într-o zi,
Şi cei de azi, cu paşii grei,
Nu ne-or vedea, nu ne-or simţi,
Cum vom pătrunde-ncet în ei.
NU MOR CAII CAND VOR CAINII!