Incorect Politic
Iulie 30, 2025
Brazilia se retrage din Alianță Internațională pentru Memoria Holocaustului invocând constrângeri juridice
Via Paul Ghițiu:
Importantul site de presă israelian Ynetnews.com ne anunţă că Brazilia se retrage din Alianța Internațională pentru Memoria Holocaustului (AIMH), invocând „constrângeri juridice”
Retragerea Braziliei din organismul pentru comemorarea Holocaustului stârnește indignarea oficialilor israelieni și ai AIMH, care avertizează asupra politizării memoriei Holocaustului.
În legătură cu aceasta, muzicianul și scriitorul israelian de jazz #GiladAtzmon scrie că:
„Așa cum vă spun de ceva vreme, holocaustul are șanse minime să supraviețuiască genocidului din Gaza. Cei care au comis cel mai bine documentat genocid din istorie nu mai pot să tragă de coarda victimelor.
În acest sens, ar trebui să considerăm acțiunea Braziliei ca un semnal de alarmă.
Cu toate acestea, plângerile „oficialilor AIMH” cu privire la „politizarea Holocaustului” sunt pur și simplu comice, având în vedere că exact asta face AIMH: o politizare instituțională globală a Holocaustului!
Pentru organizațiile israeliene și evreiești din întreaga lume (inclusiv cele antisioniste), holocaustul a fost întotdeauna un instrument politic, precum și un mijloc de șantaj emoțional și financiar. Legendarul diplomat israelian Abba Eben a fost cel care a inventat celebra expresie „nu există afacere ca afacerea Shoah”. El a fost, desigur, printre primii care au văzut holocaustul ca pe o vacă de muls pentru Israel.”
Incorect Politic O Publicație Dizidentă

Efectul cumulat al genocidului in desfasurare in Gaza si politica extrem de “in forta” ale ISR si USA incep sa is faca efectul. Ar fi de interes o lista cu membrii acestei Alianțe Internaționale pentru Memoria Holocaustului, sunt multe tari care nu ar trebui sa fie acolo.
Exact. Este un efect compus care s-a acumulat în timp. Cauză și Efect. Acțiune și Reacțiune. În Asia se numește Karma……
Germanicus July 30, 2025 at 2:39 pm
În Asia se numește Karma……
Asta dacă trăiești în..Asia, dar dacă trăiești în România(sau ești..Român, în străinătate) se numește DESTIN/SOARTĂ.
Dacă trăiești(fiind Spirit întrupat) atunci se numește…LEGEA* 🙂
*LEGEA= Totalitatea LEGILOR DIVINE/UNIVERSALE(LEGITĂȚILE), fără nimic în comun cu aberațiile zece porunci, cărora uneori li se mai spun și Legile Kybalionului.
Ce-ai invocat tu(Cauză și Efect. Acțiune și Reacțiune) este în Legea Cauzei și Efectului.
Succes, la-nțeles 🙂
Mă scuzi tu Moșule . Cele 10 porunci nu sînt aberații cum spui. poruncile sînt conceptele vitale pe care dacă nu le respecți te întorci la origini Iar cel care nu înțelege ești tu.
nik July 31, 2025 at 9:45 pm
”…Cele 10 porunci nu sînt aberații cum spui. poruncile sînt conceptele vitalle… … Iar cel care nu înțelege ești tu”
Ha, ha :))
Din PĂCATE este de PLÂNS nu de RÂS…nivelul limitat de ÎNȚELEGERE, la care ești :((
EȘTI ÎN..EROARE
Când vei ÎNȚELEGE diferența între ”LEGITATE” și ”poruncă”, atunci, abea atunci, vei depășii nivelul de …Idiot (In)util. 🙁
”poruncile” sunt Impuneri, ”LEGITĂȚILE” SUNT.
Dacă de ”porunci” te mai poți eschiva, de LEGITĂȚI :(( nicio ȘANSĂ.
”…Zamolxe: Dacă priviți doar acea lumină care este departe de voi, riscați să nu vedeți lumina din jurul vostru și vă veți împiedica mai mereu. Voi simțiți o lumină într-adevăr, dar o simțiți acolo… departe, însă în jurul vostru este întuneric. O simțiți departe și pentru că sunteți „ajutați“ să o vedeți astfel. Fugiți după lumina din depărtare și nu mai vedeți pe unde călcați în drumul vostru. Iar atunci când vă împiedicați, vă cam doare și apoi spuneți că divinitatea vă cere să suferiți pentru a evolua. Nimic mai fals! Divinitatea nu vă cere nicio suferință. Nu are nevoie de suferința voastră. Sunt alții care au nevoie de suferința voastră! Aceia care profită de suferința voastră, care vă controlează, care vă manipulează temerile, angoasele, suferințele, decepțiile, durerile, neputințele etc. Începeți să vedeți lumina din jurul vostru și atunci veți vedea cât se poate de clar drumul spre divinitate. Și nu vă veți mai împiedica…”
http://www.remer-ra.com/p/pag1.html
Trist că mai sunt unii, care nu vor…EVOLUȚIE 🙁
Succes, la-nțeles 🙂
Ce am vazut in Gaza in ultimii ani, mii si zeci de mii de filmari care vor ramane pentru totdeauna:
– copii sfartecati, cu craniile deschise si creierul lipsa
– copii recuperati putreziti si rigizi dupa ce au fost striviti de tancuri israeliene
– copii smulsi morti de sub daramaturi
– copii inca vii sub daramaturi ce nu puteau fi ridicate
– copii si adulti piele si os de la infometare
– jidani care opreau toate TIR-urile cu alimente sa intre in Gaza
– politicieni jidani care justificau si faceau apel pe fata la exterminarea palestinienilor
– palestinieni impuscati sau bombardati in timp ce mergeau neinarmati – crime de razboi
– palestinieni impuscati si bombardati in timp ce se duceau disperati sa-si ia un sac de faina dintr-un TIR
– faina plina de sange de la aceste impuscaturi
– copii care adunau faina din nisip dupa ce se sparsese sacul
– spitale pline de sange pe jos de la cei adusi pe brate acolo
– spitale bombardate, gradinite, scoli, biserici, moschei bombardate
– jidani care se distrau in timp ce pe fundal detonau strazi intregi
– jidani care se mandreau pe video cu cati copii au omorat si spuneau ca abia asteapta sa omoare si altii
etc. etc. etc.
Omenirea trebuie sa faca un nou proces Nuremberg iar Brazilia si toate tarile sa vina in Alinata Internationala pentru:
Memoria genocidului din Gaza, Palestina (ca genocidul asta a inceput in 1948, nu in 2023) si celelalte tari arabe vizate eronat in War on Terror
Memoria Holodomorului
Memoria genocidului din “Great leap forward”
etc. etc.
Blestematà sa fii sinagoga a satanei cu toata descendentza ta !
Tràiascà Palestina Liberà!
Pro Fide Catholica
Israelul a ucis 20,7% din populația Gazei. Asta înseamnă 434.000 de oameni. Crime comparabile cu cele ale lui Pol Pot.
 laurentcatho
Acum 16 ore


LICHIDARE DE CĂRȚI LAURENT GLAUZY – CĂRȚI LA 5 €
SOLICITAȚI LISTA (laurentglauzy1@gmail.com)
PENTRU A NE SUSȚINE, CUMPĂRAȚI CĂRȚILE NOASTRE DESPRE ADEVĂRATA TRADIȚIE CATOLICĂ
Noua carte a lui Laurent Glauzy a fost publicată recent
Mass-media tradițională ignoră amploarea ororii. Aceasta echivalează cu aproximativ 70 de milioane de oameni din Statele Unite. Datele oficiale subestimează semnificativ numărul morților.
Potrivit Washington Post, această fotografie a fotografului palestinian Laoy Ayyoub a fost făcută în martie anul trecut la un centru privat de distribuție a alimentelor din Rafah.
Cei mai mulți observatori informați știu că numărul real de morți din Gaza din cauza atacurilor israeliene asupra teritoriului este mult mai mare decât cel relatat de mass-media. În februarie anul trecut, colegul meu Coll McCail – un student inteligent din Glasgow – a efectuat un calcul matematic simplu pe care mass-media corporatistă refuză să-l facă. Rezultatul a fost înfricoșător atunci; astăzi, este și mai rău.
Iată cele mai recente date, actualizate începând de ieri (21 iulie): Conform unui model statistic dezvoltat de prestigioasa revistă medicală The Lancet, Israelul a ucis aproximativ 434.800 de persoane în Gaza de când armata sa a început atacurile asupra teritoriului pe 8 octombrie 2023. Aceasta reprezintă 20,7% din populația totală a Gazei de dinainte de conflict. Peste jumătate dintre aceștia sunt femei și copii.
Dacă același nivel de omucideri și decese indirecte care a avut loc în Gaza în cele 594 de zile ale conflictului ar fi fost proporțional cu populația Statelor Unite, aproximativ 70 de milioane de americani ar fi fost uciși.
Repet: este probabil ca numărul morților din Gaza, proporțional cu populația actuală, să corespundă la aproximativ 70 de milioane de americani. Aceasta corespunde populației totale a celor 28 de state cu cea mai mică populație din Statele Unite. Sau aproximativ populației totale a statelor California și New York.
În februarie anul acesta, am scris că, din 7 octombrie 2023, aproximativ 306.000 de palestinieni au fost uciși direct sau indirect de Israel – acesta din urmă din cauza foametei, bolilor și lipsei de acces la îngrijiri medicale. (ONU a declarat recent Gaza „cel mai înfometat loc de pe pământ” și că misiunea sa de a oferi ajutor Gazei a fost una dintre „cele mai îngreunate” din istoria recentă.)
Desigur, aceasta este o estimare aproximativă. Dar servește unui scop important: folosește un model statistic inteligent pentru a calcula amploarea aproximativă a carnagiului din Gaza într-un mod pe care statisticile oficiale ale Ministerului Sănătății din teritoriu nu îl înregistrează. Cifra rezultată este cu siguranță înfricoșătoare, dar ar putea fi și o subestimare, având în vedere că situația de urgență severă din teritoriu, care duce la decese „indirecte”, s-a agravat considerabil de la analiza inițială publicată în The Lancet.
Pe de altă parte, ar putea fi și o supraestimare din diverse motive. Realitatea este că sistemul de raportare a deceselor din Gaza s-a prăbușit din cauza distrugerii spitalelor, infrastructurii sanitare și a morgilor de către Israel. Nu mai există cifre exacte. Dar asta nu e tot. Cu siguranță putem face estimări informate. Aceasta este o încercare bazată pe extrapolarea unui model care, în opinia mea, funcționează bine.
Problema mai mare este că trebuie să ne gândim la amploarea morților în termeni de tragedie umană și la măsura în care Netanyahu și guvernul său extremist s-au bucurat până acum de impunitate legală. Acest lucru este de mare importanță ca o chestiune de responsabilitate și va juca, de asemenea, un rol major în procesul de genocid împotriva Israelului în fața Curții Internaționale de Justiție. În opinia mea, este, de asemenea, pur și simplu incontestabil faptul că amploarea uciderilor comise de Israel în Gaza este acum comparabilă cu ceea ce a făcut Pol Pot în Cambodgia între 1975 și 1979. (Pol Pot a fost, de asemenea, acuzat în mod credibil de genocid. A murit înainte de a putea fi judecat.)
Refuzul mass-media, din Statele Unite și din alte părți, de a relata cum Israelul a transformat întreaga Fâșie Gaza într-un câmp de distrugere în masă este un eșec moral și instituțional. De asemenea, permite arhitecților și autorilor acestei violențe la scară industrială – inclusiv Netanyahu și miniștrii săi – să scape de la răspunderea deplină pe termen scurt. Trebuie să ne asigurăm că această lacună este închisă.
SURSA: ȘOC: Israelul a ucis 20,7% din populația Gazei. Asta înseamnă 434.000 de oameni.

Distribuie:
Facebook
X
Telegramă
Reddit
Tumblr
WhatsApp
Mai mult
Categorii: Necategorizat
Lasă un comentariu
Pro Fide Catholica
Hic, la care holocaust se refera Brazilia?
Cred ca la cel imaginat de khazari ca sa le sustina ambitiile ascensioniste si obtinerea de mari avantaje materiale.
Da, asta înseamnă să ai sânge în tine!.Astea sunt fapte!